Čo sme dokázali za druhý rok?

RádioNET má za sebou už druhý rok fungovania a to je čas na štatistiky a súhrny fungovania služby. Aj druhý rok bol trochu uponáhľaný, keďže naďalej pretrvával vysoký záujem o nové pripojenie.  Dva tímy technikov zapájali denno-denne nových zákazníkov, žial niekedy aj po mesiaci čakania, čo nás mrzí. Stabilitu pripojenia sme si udržali na pekných 99,96% v Bánovciach a 99,94% na vysielači Považský Inovec. Bohužial ku koncu roka došlo k pár výpadkom na Inovci kvôli počasiu a potrhaným elektrickým káblom. Najväčším problémom bolo, že technici sa tam nemohli dostať ani s elektrocentrálou kvoli popadaným stromom na lesnej ceste.

Automatický záložný generátor

Tento rok ukázal, že okrem záložných batérií o kapacite 220 Ah je potrebné zakúpiť aj diesel agregát, ktorý bude možné spustiť na diaľku pri dlhšom výpadku. Predpokladáme, že počasie bude naďalej nevyspytateľné a opäť popadajú stromy na elektrické káble a následne nastane jednodenný výpadok elektriky, ktorý nedokážu pokryť záložné batérie. A ako sa ukázalo, ani to, že máme elektrocentrálu v pohotovosti nám nezaručilo, že nenastane výpadok pre neprechodný terén. Nejde tu pritom o energiu len pre nás, na inovci majú antény ďalšie 4 firmy. Preto sme sa s niektorými s nich dohodli na spoločnom postupe a investícii do automatického agregátu. Ten však bude možné umiestniť až keď sa rozpustí sneh (kvôli jeho váhe).

Spustili sme nové dokrývače:


Dežerice
Veľká Hradná
Cimenná
Veľké Chlievany
Horné Držkovce
Ľutov (solárny vysielač)
a Bánovce nad Bebravou 2. (smer Horné Naštice).

Prvý solárny vysielač

Tento rok sa nám podarilo spustiť náš prvý číslo solárny vysielač pre obec Ľutov. Táto obec je umiestnená v kotline z ktorej nieje výhľad ani na BN ani na Inovec a jediným východiskom bola stavba vysielača na "zelenej lúke", ktorý bude poháňaný solárnym ostrovným systémom. Použitý bol jeden 240W panel a dve 180Ah batérie. V zime sme však museli jednu batériu vziať a nabiť pretože slnko nebolo viac ako 7 dní po sebe. Samozrejme dobitie prebehlo bez akéhokoľvek výpadku. Zo stavby sme natočili aj video.Pozrieť si môžete aj ďalšie videa na našom Youtube kanáli TU.


Začali sme spoluprácu s firmou SWAN a ich 4G LTE

Nadviazali sme spoluprácu s celoslovenskou firmou SWAN, ktorá v BN spustila pevné LTE pripojenie ktoré pracuje v licencovanom pásme 3,7 Ghz. Zákazník si teda môže vybrať do akej siete ho zapojíme. Najčastejsie toto pripojenie inštalujeme firmám, ktoré 4G LTE používajú ako záložné pripojenie pre svoje servery, kamerové systémy či iné zariadenia vyžadujúce plných 100% prevádzky.

Online sledovanie dostupnosti

Ako jediný v okrese informujeme o výpadkoch cez Facebook stránku a tento rok sme spustili ďalšiu inováciu s cieľom zvýšiť informovanosť. Na http://stats.radionet.sk nájdete aktuálny stav vysielačov. Samozrejme ide o online stav.

Navýšenie hlavnej konektivity


Koncom roka 2017, tesne pred vianocami, sme navýšili celkovú kapacitu hlavnej linky na dvojnásobok. Aktuálne máme dokopy 450 mbit. Zároveň došlo k oddeleniu vysielača na Inovci od Bánoviec. Konektivita na Inovec je odteraz samostatne "naberaná" z Trenčína. Samozrejme pôvodná linka z Bánoviec ostala inštalovaná a teraz slúži okrem prepojenia sietí aj ako záložné pripojenie pre prípad výpadku alebo odstávky (údržby). A samozrejme aj naopak, v BN je záloha z Inovca.


Ako jediný v okrese používame 17 Ghz spoje na dokrývače

Dali sme si záväzok. Ak v obci bude viac ako 30 zákazníkov, tak internet do obce dovedieme cez profesionálny 17 Ghz spoj značky Alcoma. V jednom prípade používame licencovaný spoj v pásme 13 Ghz. Stali sme sa tak jediným providerom v okrese, ktorý nepoužíva 5 Ghz pásmo na vyťaženejšie spoje. Vďaka tomu môžme v roku 2018 dvihnúť všetkým rýchlosť internetu o 30%.

   

Naďalej pokračujeme v budovaní našej siete

Našim cieľom je dokryť silným signálom čo najviac z okresu, a preto postupne staviame dokrývače aj tam, kde už máme pokrytie z Inovca. Lokálny dokrývač má oveľa lepšie parametre sily signálu na rozdiel od Inovca, ktorý je trošku ďalej a môže na neho vplývať počasie alebo zarušenie z iných vysielačov. Taktiež máme záujem postaviť dokrývače aj v menších obciach, akou je napríklad nedávno spustený Ľutov. Budeme radi, ak nám odoporučíte vhodné miesto na umiestnenie dokrývača. Možno aj Vy máte nehnuteľnosť niekde vyššie nad obcou, kde je elektrika. Takýto dokrývač môže byť umiestnený aj na rodinnom dome, nakoľko žiarenie z neho je oveľa menšie ako žiarenie z Vášho domáceho wifi routeru. Každý náš vysielač prechádza hygienickým meraním elektromagnetického poľa s tzv "okrúhlou" pečiatkou.

Zároveň je našim cieľom inštalovať káble v bytovkách (nové aj staršie), pričom zákazník neplatí vôbec nič, len vybaví povolenie u domovníka, resp. správcu. Prívod internetu do bytovky môže byť buď po optickom kábli (v BN) alebo cez 17 Ghz spoj s garantovanými parametrami v kvalite ako optický kábel.

Aktuálne hľadáme priestory v týchto obciach:


Zlatníky
Malé Hoste
Veľké Hoste
Prusy

Na záver pridávame kontakty, kde môžete nahlasovať poruchy alebo výpadky dlhšie ako 5 minút (do 5 minút môže ísť o reštart alebo výmenu zariadení). Hlavné číslo je 038 202 12 12, kde môžete mimo pracovného dňa nahrať odkaz a ten sa okamžite doručí do MMS službukonajúcemu technikovi, ktorý Vám zavolá späť. Môžete poslať aj SMS na 0948 651 651 a to kedykoľvek aj počas sviatkov alebo v noci. Nahlásiť sa dá aj cez náš Facebook.

Uživateľské menu
Kontakty
  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Copyright © RadioNET s.r.o.
Vytvorené od
Vytvorené od altasia