FAQ

Často kladené otázky

Aká je dostupnosť internetu v percentách?
Dostupnosť rozdeľujeme do dvoch skupín a to podľa spôsobu pripojenia. Káblové pripojenie v bytovkách má dostupnosť 99,92 % za jeden mesiac. Bezdrôtové pripojenie je o niečo menej stabilné vzhľadom na počasie (napr. letné búrky) alebo zarušenie v okolí klienta. V lete je dostupnosť garantovaná na úrovni 99,78 %, v zime 99,86%, čiže rovnako ako iní bezdrôtoví poskytovatelia na národnej úrovni (3G,4G,LTE). Pri bezdrôtovom spôsobe prijímu môže celková rýchlosť jemne klesať, predovšetkým počas búrok a silných dažďov, uvádzaná je vždy maximálna možná, podobne ako pri 4G u mobilných operátorov. Preto pri tejto technológii nedoporučujeme používať televíziu cez internet. Pri bežnom surfovaní nieje poznať prípadné zníženie rýchlosti počas búrky, avšak pri IPTV streamu pre TV môže obraz niekedy trhať.

99,86% = spolu za jeden mesiac maximálne 62 minút
99,92% = spolu za jeden mesiac maximálne 36 minút
99,63% = spolu za jeden mesiac maximálne 165 minút

Celoslovenský priemer poskytovateľov pri bezdrôtovom spôsobe prijímu je ešte o niečo horší,v lete okolo 99,4% (268 minút) podľa Úradu pre reguláciu elektronických služieb.
Aké sú detailné všeobecné zmluvné podmienky?
Tu si môžete pozrieť dokumenty ešte pred objednaním našich služieb. RádioNET zverejňuje dokumenty v zmysle zákona 351/2011 z.z. a všeobecného povolenia č.1/2014 vydaného Úradom pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.

Všetky dokumenty na stiahnutie nájdete na tomto odkaze - kliknite sem.
Čo ak nemám žiadnu anténnu konzolu ani stožiarovú tyč?
V rámci našich služieb ponúkame kompletné inštalačné práce. Tie sa rozdeľujú na 2 typy. Pokiaľ zákazník má stožiarovú tyč, či anténnu konzolu a zároveň má pripravené všetky otvory v stenách, alebo prechádádza od iného poskytovateľa, tak inštalácia je bezplatná. Pokiaľ budú nutné aj technické inštalačné práce, tak cena je 25,-Eur. V cene je konzola, vŕtanie, kabeláž a pod. Poplatok sa platí technikom na mieste prípadne faktúrou.
Je možné sezónne zapojenie?
Áno je. V tomto prípade stačí zakúpiť si anténu v cene 69,-Eur, prípade si zaobstarať vlastnú. Pripojenie bude aktívne formou predplatenia. Stačí poslať platbu pod vašim variabilným symbolom a pripojenie sa Vám predĺži automaticky o 30 dní. Službu je možné spravovať aj v našom klientskom systéme. Minimálna doba pripojenia je 1 mesiac. Ceny sú totožné s klasickým pripojením. Rozdiel je len v tom, že anténu si kupujete do osobného vlastníctva (pokiaľ nemáte svoju). Typ antény: Ubiquiti Power Beam M5-300 alebo Nanostation M5 pre pásmo 5Ghz.
Nie je anténa nebezpečná pre ľudí a zvieratá?
Antény pre 5G pásmo nevydávajú žiadny zvuk, nemajú ani ventilátor, nehrejú sa, neplašia zvieratá. Ich vysielací výkon je tak malý, že nedosahuje ani jednu desatinu toho, čo vyžarujú mobilné telefóny či domáce všesmerové wifi routre. Do antény ide len 12V napätie a nami používané káble sú protipožiarne a tienením.
Kedy môžem vypovedať zmluvu s viazanosťou?
V zmysle našich všeobecných zmluvných podmienok viazanosť neplatí v prípade ak sa zmenia podmienky dostupnosti internetového pripojenia alebo nebude možné dosiahnúť bezvýpadkový stav. Taktiež v prípade predaja rodinného domu. V tom prípade je však potrebné anténu vrátiť! Pokiaľ viazanosť uplynie automaticky, tak užívateľ už nie je viazaný, môže si však viazanosť predĺžiť výmenou za zľavu podľa aktuálnej akciovej ponuky. V prípade vypovedania zmluvy bez objektívnych príčin zákazník neplatí žiadnu zmluvnú pokutu, avšak je povinný službu uhrádzať do skončenia viazanosti alebo vyplatiť zostatok. Napríklad ak chýbaju do konca viazanosti 3 mesiace, tak úhrada bude 3x cena mesačného programu. Anténu je potrebné vrátiť. Pokiaľ ste mali inštaláciu zadarmo a nedostali ste faktúru za anténu, tak tá je majetkom RadioNET-u. V prípade nevrátenia alebo odkúpenia je cena stanovená podľa cenníka, viď poplatok za anténu.
Sú merania zadarmo?
Áno, merania a obhliadky našim technikom sú vždy bezplatné. Možný je i teoretický softvérový výpočet bez nutnosti obhliadky.
Aký je poplatok za aktiváciu?
Aktivačný poplatok nie je žiadny, avšak v prípade ak ide o rodinný dom a použijeme prijímaciu anténu, tak poplatok je 69,-Eur. Poplatok za zariadenie uhradíme za vás v prípade 2 ročnej viazanosti. V tom prípade sa platí len inštalačný poplatok 25,-Eur (len ak nemáte konzolu, tyč či pripravené diery v stenách).
Garantujete rýchlosť pripojenia?
Garantujeme predovšetkým dostupnosť pripojenia, aby ste sa na nás mohli vždy spoľahnúť. Uvádzané rýchlosti v cenníku sú maximálne možné rýchlosti, ktoré môže dosiahnuť vaša prípojka. V niektorých prípadoch môžete namerať aj menej, v závislosti od vyťaženia vysielača vo vašej lokalite. Pred vykonaním merania si pozorne prečítajte TENTO NÁVOD, inak môžete mať skreslené výsledky.

Vyššia rýchlosť je uvádzaná ako maximálna dosiahnuteľná rýchlosť, ktorú má prípojka minimálne raz za deň. Nižšia rýchlosť je uvádzaná ako priemerná bežne dostupná rýchlosť. Avšak pokiaľ len surfujete a nezaťažujete sieť kontinuálnym sťahovaním veľkých súborov, bude Vaša rýchlosť pravdepodobne vždy maximálna (napr. pri MINI balíku 10 mbit). V prípade vyťaženia sa rýchlosť upraví automaticky do 30 sekúnd od začatia alebo ukončenia kontinuálneho sťahovania, napríklad z P2P sieti či úložísk (Dropbox,uložto...). Minimálna rýchlosť je podľa nariadenia Rady EU 2015/2120 z 25.11.2015 minimálne 40%.
Pripájate aj rodinné domy?
Rodinné domy sú naša priorita, ale vieme pripojiť aj panelák. Na rodinné domy umiestníme anténu o rozmere 11x14 cm, prípadne kruhovú s priemerom 30cm, zvyčajne na konzolu s dĺžkou 20cm. V prípade potreby nainštalujeme vyšší stožiar alebo tyč. Použiť sa môže aj Vaša aktuálna konzola, napríklad kde máte satelit alebo televíznu anténu. Signály sa rušiť nebudú ani minimálne (iné pásmo a technológia).
Kde máte vysielače?
Aby ste sa pripojili, musíte mať výhľad na niektorý z našich vysielačov. Ich sieť sa každým dňom rozširuje. Aktuálne je v prevádzke vysielač v Bánovciach na výškovej pri nemocnici, tzv F-ka, v Pečeňanoch, Haláčovciach, Chudej Lehote a Pravoticiach. Neustále však spúštame nové, preto je dobré sa informovať na tejto podstránke alebo telefonicky.
Budú neskôr vyššie rýchlosti?
Áno, rýchlosti sa budú zvyšovať začiatkom roka, keď bude v prevádzke viac vysielačov. Ceny i balíky však zostanú, zvýši sa len rýchlosť. Technológia vzdušnej optiky dokáže preniesť v reálnej prevádzke až 60mbit.
Čo ak anténu mám vlastnú, môžem sa pripojiť?
Pokiaľ vám zostala anténa od bývalého poskytovateľa, alebo ste si ju zakúpili samostatne, tak samozrejme ju môžete použiť, je však potrebné nastavenie našim technikom. V tomto prípade je pripojenie do siete bez aktivačného poplatku. Anténa by mala byť v nasej správe kvôli monitoringu. Akceptujeme len antény značky Ubiquiti, ktoré sú schopné prijímať moduláciu AirMax.
Aké frekvencie (pásmo) používate?
Využívame pásmo 5,5GHz, takzvaná vzdušná optika alebo aj 5G internet, paneláky pripájame káblovo. Chrbticové spoje k dokrávačom riešime vo voľnom pásme 17Ghz a licencovaných pásmach 13Ghz a 18Ghz, pri prepojoch panelákov využívame optické FTTb pripojenie.
Môžem na tomto internete hrať hry?
Akú má pripojenie odozvu (takzvaný PING)? Samozrejme online hry je možné hrať, hlavný router v BN ma ping 6 milisekúnd. Pri bezdrôtovom prenose sa odozva pohybuje od 9 do 15 milisekúnd v závislosti od vzdialenosti. V porovnaní so satelitným alebo mobilným internetom, kde je odozva 250 milisekúnd, je to naozaj rýchle.
Ako často máte výpadky, aká je spoľahlivosť pripojenia?
Všetky trasy máme zálohované, väčšie trasy máme zdvojené (2 rovnaké trasy, od dvoch poskytovateľov - Swan, SLovanet). Každý prípojný bod má svoj záložný zdroj pre prípad výpadku elektriny. Všetky prijímacie antény monitorujeme prepracovaným softvérom, čiže ak sa vaša anténa odpojí, sme o tom informovaní ihneď prostredníctvom emailov a sms. Pokiaľ sa neudeje nič mimoriadne, čo sa nedá ovplyvniť (napríklad blesk udrie do stožiara, niekto pretrhne kábel, príliž silná letná búrka) tak výpadok nemá dôvod nastať. V prípade plánovanej odstávky sú dotknutí klienti upozornení vopred a včas, takéto pripadne odstávky sa robia mimo pracovných hodín, zvyčajne v noci a nebývajú často, resp. len ak je nutné vymeniť niektoré zariadenia za účelom upgrade siete. Pri bezdrôtovom spôsobe pripojenia sú upgrady častejšie vzhladom na množstvo vysielacej technológie. Všetky dokrývače majú konektivitu od 300 do 900 Mbit riešenú 17Ghz a 18Ghz profi spojmi a zvládnu tisícky užívateľov naraz. Dostupnosť bezdrôtového internetu v lete je 99,78%, v zime 99,86 a káblového 99,92% za mesiac.

Kontakty

0948 853 843
zákaznícke centrum
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
e-mail

Novinky na e-mail

Chcete vedieť ako rastieme, kde máme nové vysielače či aké máme akcie? Prihláste sa na odber občasných emailov (1x mesačne s možnosťou odhlásenia).
Uživateľské menu
Kontakty
  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Copyright © RadioNET s.r.o.
Vytvorené od
Vytvorené od altasia